Výživa, doplňky stravy AMIX / Vitamíny a minerály

Vitaminy sice nedodávají energii, ale jsou životně důležité k řízení látkové výměny a udržování určitých tělesných substancí.

Řadit podle 
Výrobce 

Amix™ Calcium-Magnesi – směs základních
Ca + Mg + Zn 100tbl.
běžná cena 310,00 Kč

naše cena 295,00 Kč (12,04 EUR)Amix™ MultiVitkomplex tbl Zdroj % DDD*
Daily One 60tbl.
běžná cena 320,00 Kč

naše cena 304,00 Kč (12,41 EUR)AMIX™ Multi Mega Stack je směs vybraných vitamínů
MultiMega Stack 120tbl.
běžná cena 420,00 Kč

naše cena 399,00 Kč (16,29 EUR)Speciální kombinace askorbové kyseliny a extraktu
Vitamin C 1000mg 100cps.
běžná cena 190,00 Kč

naše cena 181,00 Kč (7,39 EUR)


V určitém minimálním množství jsou nezbytné pro látkovou přeměnu a regulaci metabolismu člověka, mají funkci jako součást katalyzátorů biochemických reakcí, proto jsou označovány jako  exogenní esenciální biokatalyzátory. Je známo asi 22 vitaminů, u člověka se jich uplatňuje 13. Dle své rozpustnosti se dělí na vitaminy rozpustné v tucích (lipofilní) a vitaminy rozpustné ve vodě (hydrofilní). Hydrofilních vitaminů je devět (vitaminy B-komplexu – thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin, pantothenová kyselina, biotin, folacin a kobalamin a vitamin C), lipofilní jsou čtyři a jsou to vitamin A, D, E a K.

Vitaminy vstupují do různých reakcí, aniž se jich metabolicky účastní. Jsou důležité pro přeměnu sacharidů, tuků a bílkovin, také pro energetický metabolismus a podstatné pro zachování a ochranu života. Kromě vitaminu K, který je syntetizován střevní mikroflórou, je člověk závislí na příjmu vitaminů z různých živočišných i rostlinných potravin. Při nedostatku vzniká  hypovitaminóza, při úplné absenci  avitaminóza. Vzácně se může u vitaminů rozpustných v tucích vyskytnout  hypervitaminóza. Jejich potřeba je relativně nízká, ale množství pro fyziologické funkce člověka je závislé na mnoha faktorech jako je stáří, pohlaví, zdravotní stav, životní styl, stravovací zvyklosti, pracovní aktivita apod. V potravinách se vyskytují v množství zpravidla od µg·kg -1 po stovky až tisíce mg·kg -1 dle druhu vitaminu, druhu potraviny a způsobu jejího zpracování. Obecně patří mezi velmi labilní složky potravin, při úpravách dochází k menším či větším ztrátám. [Některé látky, které samy nevykazují fyziologické účinky, mohou sloužit jako prekurzory vitaminů, tzv.  provitaminy, z nichž organismus dokáže vitaminy syntetizovat. Provitaminem retinolu je kupříkladu ?-karoten. Potřeba jednotlivých vitaminů může být také ovlivněna přítomností některých složek potravin, které plné využití vitaminů neumožňují nebo vitaminy inhibují. Mezi tyto látky patří antivitaminy neboli antagonisty vitaminů.

Minerální látky:

Vitaminy sice nedodávají energii, ale jsou životně důležité k řízení látkové výměny a udržování určitých tělesných substancí. V určitém minimálním množství jsou nezbytné pro látkovou přeměnu a regulaci metabolismu člověka, mají funkci jako součást katalyzátorů biochemických reakcí, proto jsou označovány jako  exogenní esenciální biokatalyzátory. Je známo asi 22 vitaminů, u člověka se jich uplatňuje 13. Dle své rozpustnosti se dělí na vitaminy rozpustné v tucích (lipofilní) a vitaminy rozpustné ve vodě (hydrofilní). Hydrofilních vitaminů je devět (vitaminy B-komplexu – thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin, pantothenová kyselina, biotin, folacin a kobalamin a vitamin C), lipofilní jsou čtyři a jsou to vitamin A, D, E a K. Minerální látky Pro řádnou činnost mnoha biochemických pochodů v lidském organismu je nutný příjem celé řady nezbytných (esenciálních) prvků. Sedm prvků – sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, síru a chlór – potřebuje člověk vesměs v množství několika set miligramů každého z nich denně. Tyto prvky se nazývají makroelementy. Prvky, u kterých se denní potřebný příjem pohybuje v rozmezí 1-100 mg, se nazývají mikroelementy – železo, zinek, mangan, fluor, měď. Denní doporučený příjem stopových prvků se pohybuje v jednotkách mikrogramů (µg) a patří mezi ně molybden, chrom, jód, selen, kobalt, ale i arsen, bor, cín, křemík, nikl či vanad. Potřebný příjem minerálních látek závisí na věku, pohlaví a některých fyziologických funkcích, zvyšuje se např. v období těhotenství a kojení, při mimořádné tělesné námaze apod. Esenciální prvky mohou ve vyšších koncentracích vykazovat toxické účinky, jako třeba minoritní železo, měď a zinek nebo stopové prvky chrom, nikl a selen, či neesenciální prvky hliník a cín.

\"\"

MTFlOG