Výživa, doplňky stravy AMIX / Aminokyseliny

Aminokyseliny se v základu rozdělují na esenciální (tělo si je neumí samo vytvořit, přijíma ve stravě) a neesenciální, jde o aminokyseliny, které si umí tělo samo vytvořit.

Řadit podle 
Výrobce 

Amix™ AMINO HYDRO 32 je extrémně silný
Amino HYDRO32 550tbl.
běžná cena 1 510,00 Kč

naše cena 1 435,00 Kč (58,57 EUR)AMIX™ Amino LEU-CORE™ je maximálně koncentrovaná
Amino LEU-CORE™ 8:1:1 390g pwd.
běžná cena 895,00 Kč

naše cena 851,00 Kč (34,73 EUR)Aminokyselina L-Arginin je jednou z
Arginine 120cps.
běžná cena 370,00 Kč

naše cena 352,00 Kč (14,37 EUR)Amix™ BCAA Elite Rate obsahuje ideální poměr
BCAA Elite Rate 120cps.
běžná cena 420,00 Kč

naše cena 399,00 Kč (16,29 EUR)Amix™ BCAA Gold je tabletová forma větvených
BCAA Gold 150tbl.
běžná cena 550,00 Kč

naše cena 523,00 Kč (21,35 EUR)AMIX™ BCAA New Generation je vysoce účinný produkt
BCAA New Generation liquid 1000ml + 500ml zdarma
běžná cena 420,00 Kč

naše cena 399,00 Kč (16,29 EUR)AMIX™ BCAA New Generation je vysoce účinný produkt
BCAA New Generation liquid 500ml
běžná cena 230,00 Kč

naše cena 219,00 Kč (8,94 EUR)Hydrolyzovaný hovězí protein s obsahem peptidů. Je
Beef Amino 110tbl.
běžná cena 410,00 Kč

naše cena 390,00 Kč (15,92 EUR)AMIX™ Colostrum 1000mg cps., je speciální produkt
Colostrum 1000mg 100cps.
běžná cena 495,00 Kč

naše cena 471,00 Kč (19,22 EUR)


BCAA neboli rozvětvené alifatické AK (z angličtiny Branched Chain Amino Acids) jsou nejen esenciální, ale vyznačují se také výjimečným postavením v metabolismu, a díky tomu se uplatňují v klinické praxi. Patří mezi ně Leu, Ile a Val, v potravě jich je dost (kuřecí a krůtí maso, mořské ryby a luštěniny) a příznaky deficitu se nevyskytují. Na rozdíl od ostatních AK se jen nepatrně zachycují v játrech, jimi jen proplouvají a zpracovávají se až na periferii, hlavně svalem, pro který představují palivo, a také mozkem. Tvoří asi 35% obsahu svalové hmoty, jen 10 - 15% se spálí. Výsledek léčby je antikatabolický – zvýšené hromadění bílkovin v srdci, svalech a v játrech, odpad do moče se tím snižuje. Používají se do diet při chorobách  jater, svalů, při selhávání ledvin a u pacientů, které je nutno vyživovat parenterálně.

Jelikož BCAA zaujímají mimořádné postavení v metabolismu, je jejich důvodem uplatnění i ve sportu. Jejich metabolismus má hodně společného s odbouráváním MK.

Katabolismus  BCAA v organismu sestává ze tří základních stupňů: transaminace, oxidační dekarboxylace a třetího kroku, který je podobný ?–oxidaci MK. Během trávení bílkovin je podíl BCAA na celkových cirkulujících AK velmi značný. Neopomenutelnou informací je i skutečnost, že doplňování BCAA po výkonu udržuje hladinu Gln v krvi. To signalizuje posilování imunitního systému, neboť snížení jeho hladiny snižuje obranyschopnost organismu a zvyšuje možnost infekce.

Glutamin:

Glutamin je nejrozšířenější AK v těle, v kosterním svalstvu představuje až 60% celkového množství AK. Nepatří sice mezi esenciální AK, ale za určitých podmínek (např. rapidní pokles lymfocytů) se stává podmíněně esenciální a tudíž nepostradatelný. Je zdrojem dusíku pro mnoho biosyntetických reakcí, ale pouze izomer L-glutamin je biologicky aktivní. V těle vzniká ve svalech a střevech z kyseliny glutamové (glutamátu). Během katabolickách procesů dochází k rychlému štěpení bílkovin na AK, které jsou později využívány pro tvorbu energie. Tyto AK jsou přeměňovány na kyselinu glutamovou a později na glutamin. Glutamin se poté dostává do střev, kde je přeměněn na Ala, který je transportován do jater, v nichž je použit jako zdroj energie. Takže jak svaly, tak játra vytvářejí použitelné zdroje energie a právě glutamin je látkou, která všechny potřebné děje díky přenosu dusíku umožňuje.

Účinky glutaminu:

Glutamin zvyšuje koncentraci AK v tkáních, účastní se biosyntézy glukosaminu a chondroitinu, glutathionu, v ledvinách produkuje toxický amoniak, který je odstraňován z těla, je prekurzorem GABA, slouží jako palivo pro metabolické děje, transportuje dusík. Dále je součástí syntézy bílkovin a močoviny (játra), je nepostradatelný pro mozkový metabolismus. Slouží jako přenašeč draselných iontů v krevním řečišti mozkové tkáně. Zvyšuje imunitu, snižuje chuť na alkohol a omezuje touhu po sladkostech.  Glutamin také snižuje stav úzkosti a zlepšuje spánek. Zvyšuje hladinu glukózy v krvi (je využíván k předcházení hypoglykémie), stabilizuje činnost prostaty. Bývá užíván při léčbě žaludečních vředů, dříve se používal u pacientů s těžkými popáleninami a po vážných operacích s bakteriálními infekcemi.

Glutamin a sport:

Spotřeba glutaminu stoupá během stresových stavů a katabolických procesů (např. vyčerpávající cvičení a zátěže). Při tréninkové zátěži byla zjištěna až 5krát vyšší spotřeba než za normálního klidového stavu organismu. Toto vylučování způsobuje imunitní odezva svalových tkání, reakce trávicího traktu, větší tvorba glykogenu v játrech a zvyšování produkce amoniaku v ledvinách. Hladina glutaminu v krvi reaguje na oba druhy tréninku – vysoce intenzivní (45 - 60 minut) i prodloužený (75 minut a déle). Reakce spočívá ve zvýšení hladiny glutaminu během výkonu a v následném zřetelném snížení během regenerační fáze. Sportovci trpící přetrénovaností si v těle udržují nízkou hladinu glutaminu po dobu několika měsíců či dokonce let, což může mít některé účinky na trávicí a imunitní systém. Dle některých studií zvyšuje glutamin při denní dávce 2 g hladinu růstového hormonu až o 400%. Navíc zlepšuje glutamin i vstřebatelnost kreatinu.

Proč doplňovat glutamin a ne glutamát?

Glutamin a kyselina glutamová jsou relativně podobné neesenciální AK. Glutamin hraje úspěšnou roli při udržování hladiny dusíku, detoxifikaci amoniaku a regulaci homeostázy AK. Glutamát je součástí produkce energie, transaminačních reakcí AK a sysntézy močoviny a glutationu. Chemicky jsou si sice tyto látky podobné, ale ve formě suplementů dojde k velice rozdílným reakcím. V jedné studii bylo podáváno zvířatům velké množství (7% jejich tělesné hmotnosti) glutaminu nebo glutamátu po dobu 2 - 3 týdnů. Ukázalo se, že glutamin byl mnohem rychleji dopraven do krve a jater. Glutamát navíc může být ve velkých dávkách neurotoxický (syndrom „čínských restaurací v důsledku obsahu glutamátu sodného v jídlech), neboť tělo má jen velmi malou schopnost kontrolovat jeho hladinu v krvi a dalších tkání. Koncentraceglutaminu v plazmě, játrech , svalech a dalších tkání je vyšší než u glutamátu

SEZNAM ZNÁMÝCH AMINOKYSELN

AK s alifatickým postraním řetězcem:
Gly (G) Glycin, Ala (A) Alanin, Val (V) Valin, Leu (L) Leucin, Ile (I) Isoleucum
AK s karboxylovou skupinou:
Asp (D) Kys. aspartová, Asn (N) Asparagin, Glu (E) Kys. Glutamová, Gln (Q) Glutamin
AK s aminovou skupinou:
Arg (R) Arginin, Lys (K) Lysin
AK s aromatickým jádrem:
His (H) Histidin, Phe (F) Fenylalanin, Ser (S) Serin, Thr (T) Threonin, Tyr (Y) Tyrozin, Trp (W) Tryptofan
AK se sírou:
Met (M) Methionin, Cys (C) Cystein
AK – Iminokyseliny:
Pro (P) Prolin

\"\"

YzU3ZmQ